Разлика помеѓу преработките на „Голосеменици“

Одземени 9 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q133712 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pseudotsuga menziesii cone.jpg|right|thumb|Шишарките се цветовите на голосемените растенија]]
'''Голосемениците''' или '''голосемените растенија''' се несистематска (немонофилетска) група на еднодомни [[растенија]] со еднополови [[цвет]]ови, кои се групирани во машки и женски [[Соцветие|соцветија]] - [[Шишарка|шишарки]]. Тоа се без исклучок [[Дрво|дрвенести]] растенија]], со [[секундарно растење]] во дебелина. Во секундарното дрво кај голосемениците, [[ксилем]]от е претставен само од [[Трахеида|трахеиди]]. Кај повеќето голосеменици, во секундарното дрво, секундарната [[кора]], а и [[лист]]овите, се присутни [[секрет]]орни канали, односно [[Смолен канал|смолни канали]] во кои се излачува [[смола]].
 
Листовите на голосемениците се иглести или лушпести, со мали исклучоци, тие се вечно зелени ([[зимзелени]]) и егзистираат неколку години. Тие се одликуваат со присуство на семенов зачеток и [[семе]]. При тоа, семеновите зачетоци не се затворени во плодните листови, односно се развиваат на отворениот плоден лист (оттука го добиле и името).