Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска Федерација на Австрија“

нема опис на уредувањето
| Претседател = [[Фридрих Стиклер]]
}}
'''Фудбалската Федерација на Австрија''' ({{lang-de|Österreichischer Fußball-Bund}}) '''ОФБ''' е главна фудбалска организација во Австрија. Оваа асоцијација ја организира [[Австриска Бундеслига|Австриската Бундеслига]],[[Австрискиот Куп|Австриски Куп]] и [[Фудбалска репрезентација на Австрија|фудбалската репрезентација на Австрија]], машка и [[Фудбалска репрезентација на Австрија (жени)|женска]]. Седиштето на Фудбалската Федерација на Австрија се наоѓа во [[Виена]]. Основана е во [[1904]] година,а е член на [[ФИФА]] од [[1905]] година. ЧланЧлен е на [[УЕФА]] је од оснивањанејзиното основање во [[1954]]. годинегодина.
 
==Надворешни врски==