Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Одземени 168 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Еркер''' ([[германски јазик|германски]]: ''Erker'') е тип на [[прозорец]] кој се издава од главниот [[ѕид]] од некоја куќа или зграда, сочинувајќи додатен простор на една соба. Еркерот по облик може да биде квадратен или [[многуаголник|повеќеаголен]]. Најкористените агли се 90°, 45° и 30°.
 
Во [[Република Македонија|Македонија]] постојат два типа на вакви прозорци - ''традиционаленнароден'' и ''класичен''. ТрадиционалнитеНародните еркери ги среќаваме низ целата земја, а особено добрипознати примероци имасе оние во [[Охрид]] и [[Струга]]. Класичните еркери пак, можат да се најдат во многу градови во државата, во помала или поголема мера. Добар пример за ваквите еркери е [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] во [[Скопје]].
 
Овие прозорци се користат за добивање на [[оптичка илузија]] на поголем простор во собата, како и за зголемување на количеството на [[светлина]] во истата.