Разлика помеѓу преработките на „1999“

Одземени 115 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Kiril-Bot
(НАТО не ја ПОрази србија)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Kiril-Bot)
* [[16 февруари]] – Во [[Узбекистан]] е извршен неуспешен обид за атентат врз претседателот [[Ислам Каримов]].
* [[12 март]] – [[Полска]], [[Унгарија]] и [[Чешка]] се приклучуваат кон [[НАТО]].
* [[24 март]] - Започна [[НАТО бомбардирање на СР Југославија|бомбардирањето на СР Југославија]] во воената операција наречена „Сојузничка сила“ со која силите на [[НАТО]] алијансата ја протераа југословенската војска и полиција од територијата на српската покраина [[Косово]].*
* [[27 март]] - Над територијата на [[СР Југославија]] е соборен американски стелт бомбардер од типот [[F-117]]. Ова е единствен случај бомбардер од овој тип да е соборен од непријателски оган откако претходно е детектиран со помош на нискофреквентен радар.
* [[9 април]] – Извршен е атентат врз претседателот на [[Нигер]], [[Ибрахим Баре Менасара]].
{{commonscat|1999}}
 
[[Категорија:20 век|91999]] *НАТО никогаш не ја порази Србија и црна гора
222

уредувања