Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|caption = Банкнота од 50 [[германска марка|германски марки]] (1996) со ликот на Балтазар Нојман
|nationality =
|birth_date = {{датум на раѓање|1687|01|27|df=yes}}
|birth_place = [[Хеб|Егер]], [[Карлови Вари|Карлсбад]], [[Чешко кралство]]
|death_date = {{починал на и возраст|1753|08|19|1687|01|27|df=yes}}
|death_place = [[Вирцбург]], [[Долна Франконија]], [[СветаСвето Римскаримско империјацарство]]
|alma_mater =
|practice =
|awards =
}}
'''Јохан Балтазар Нојман''' ({{lang-en|Johann Balthasar Neumann}}); ([[27 јануари]] [[1687]] - [[19 август]] [[1753]]) — [[Германија|германски]] воен инженер и [[архитект]] со свој карактеристичен стил на [[барокна архитектура]], сплотувајќи австриски, чешки, италијански и француски елементи во своите проекти, создавајќи едни од најимпресивните зданија на своето време, меѓу кои се [[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] и [[Базилика на Четиринаесетте Светци|Базиликата на Четиринаесетте Светци]] („Фирценхајлинген“).
 
== Биографија ==