Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q61349 (translate me))
сНема опис на уредувањето
|awards =
}}
'''Јохан Балтазар Нојман''' ([[герм.]] ''{{Audio|Johann_Balthasar_Neumann.ogg|Johann Balthasar Neumann}}'') ([[27 јануари]] [[1687]] - [[19 август]] [[1753]]) бил [[Германија|германски]] воен инженер и [[архитект]] со свој карактеристичен стил на [[барокна архитектура]], сплотувајќи австриски, чешки, италијански и француски елементи во своите проекти, создавајќи едни од најимпресивните зданија на своето време, меѓу кои се [[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] и [[Базилика на Четиринаесетте Светци|Базиликата на Четиринаесетте Светци]] („Фирценхајлинген“).
 
== Биографија ==