Разлика помеѓу преработките на „Шагринска кожа“

с
Отстрането уредувањето на 92.53.63.82 (разговор), вратено на последната верзија на CommonsDelinker
с (Отстрането уредувањето на 92.53.63.82 (разговор), вратено на последната верзија на CommonsDelinker)
 
Во меѓувреме, политиката и културата во Франција, биле во пресврт. По пет години владеење, кралот [[Карло X, крал на Франција|Карло X]] бил присилен да го напушти престолот поради [[Јулска револуција|Јулската револуција]] во 1830. На неговото место бил ставен [[Луј Филип Орлеански|Луј Филип]], кој се именувал себеси како „Крал на Французите“ (за разлика од вообичаеното „Крал на Франција“) во обид да се оддалечи од аристократскиот систем. Јулската монархија донела окоп од буржоаски односи и ставови, каде Балзак видел неорганизираност и слабо водство.<ref>Robb, стр. 177–178; Gerson, стр. 98–99; Maurois, стр. 192–193.</ref>
:D
 
== Пишување и издавање ==
143

уредувања