Владислав Рејмонт: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
{{во изработка}}
'''Владислав Станислав Рејмонт''' (7 мај 1867 година - 5 декември 1925 година) бил истакнат полски писател од времето на Млада [[Полска]], бил еден од главните претставници на полскиот [[реализам]] со елементи на натурализмот и бил добитник на [[Нобеловата награда за литература]] (1924 година) за повеста CHŁOPI (Селани).
[[Податотека:Wladyslaw Reymont 1924.jpg|мини|десно|Владислав Станислав Рејмонт]]
==Биографија==
 
Како ученик во занаетчиско училиште тој пројавил интерес за театарската сцена и поезијата. Својата среќа на сцената авторот на романот „Комедијантка“, кој првпат се појавил на [[македонски јазик]], ја испробал во провинциските театарски трупи, но без успех.<ref>Преводи на литературни дела од добитници на Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола, 2009</ref>
 
Неуспешниот „комедијант“ се вратил дома и се вработил како железнички службеник.