Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Финскиот''' ''(suomi, suomen kieli)'' е [[Балтофински јазици|балтофински јазик]], дел од групата на [[уралски јазици]]. Финскиот е официјален јазик на Финска, а воедно и национален јазик, каде го зборува мнозинството од населението на [[Финска|државата]] (92%). Тој е [[официјален јазик]] и на официјалното финско малцинство во [[Шведска]] и истиот е еден од официјалните јазици на ЕУ.
 
Финскиот јазик е член на [[Балтофински јазици|балтофинските јазици]] и е класифициран како [[аглутинативен јазик]]. Тој ги модифицира формите и на [[Именка|именките]] и на [[Придавка|придавките]] во зависност од нивната улога во [[реченица]]та. Има репутација дека е тежок за учење и разбирање, што е првенствено поради тоа што има само мал број јазици сродни со него, така правејќи го речникот непознат.