Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 225 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Финскиот јазик''' ''(suomi, suomen kieli)'' е [[Балтофински јазици|балтофински јазик]]от, кој го говори мнозинствотодел од популацијатагрупата вона [[Финскауралски јазици]]. (92%) Финскиот е официјален јазик на Финска, а воедно и национален јазик, каде го зборува мнозинството од населението на [[ФинциФинска]]те надвор од Финска(92%). Тој е [[официјален јазик]] на Финска и на официјалното финско малцинство во [[Шведска]] и истиот е еден од официјалните јазици на ЕУ.
 
Финскиот јазик е член на [[Угро-ФинскиБалтофински јазици|Угро-Финскитебалтофинските јазици]] и е класифициран како [[аглутинативен јазик]]. Тој ги модифицира формите и на [[Именка|именките]] и на [[Придавка|придавките]] во зависност од нивната улога во [[реченица]]та. Има репутација дека е тежок за учење и разбирање., Овашто е првенствено поради тоа декашто има само неколкумал јазициброј блискујазици поврзанисродни со него, така правејќи го речникот непознат.
 
==Класификација==