Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 777 бајти ,  пред 9 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Ред 48:
==Географска распространетост==
Финскиот јазик воглавно се зборува во Финска, каде го зборуваат околу 5 милиони. Јазикот го зборува и финската емиграција, особено во Норвешка, Шведска, Русија, Естонија, САД, Бразил и Канада. Околу 90,37% од населението на Финска зборува фински.<ref name=lang_stats/> Остатокот зборува на [[шведски]] (5.42%),<ref name=lang_stats/> и некои од [[Лапонски јазици|лапонските јазици]].
 
==Статус==
Финскиот јазик е еден од двата официјални јазика во [[Финска]], другиот е шведскиот. Според податоците од 2010 година, само 5,42% од населението на Финска зборува шведски.<ref name=lang_stats>{{cite web|author=Statistics Finland |url=http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html |title=Tilastokeskus&nbsp;– Population |publisher=Stat.fi |date= |accessdate=2011-12-17}}</ref>) Финскиот е еден од официјалните јазици на [[Европска Унија|Европската Унија]] и има официјален статус на малцински јазик во [[Шведска]].
 
==Наводи==