Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 698 бајти ,  пред 9 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ред 45:
**бројни зборообразовни наставки
*сличен зборовен фонд
 
==Географска распространетост==
Финскиот јазик воглавно се зборува во Финска, каде го зборуваат околу 5 милиони. Јазикот го зборува и финската емиграција, особено во Норвешка, Шведска, Русија, Естонија, САД, Бразил и Канада. Околу 90,37% од населението на Финска зборува фински.<ref name=lang_stats/> Остатокот зборува на [[шведски]] (5.42%),<ref name=lang_stats/> и некои од [[Лапонски јазици|лапонските јазици]].
 
==Наводи==