Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|name=Фински јазик
|nativename=''Suomen kieli''
|pronunciation={{IPA-fi|ˈsuo̯mi|}}
|states=[[Финска]], [[Русија]], [[Естонија]], [[Шведска]], [[Норвешка]]
|region =