Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 780 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 129 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1412 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|name=Фински јазик
{| cellpadding="2" cellspacing="0" align="right" width="300" style="border:1px solid green; margin:0 0 1em 1em" rules="all"
|nativename=''Suomen kieli''
! colspan="2" bgcolor="lawngreen" style="font-size:120%"|Фински јазик
|pronunciation={{IPA-fi|ˈsuo̯mi|}}
|-
|states=[[Финска]], [[Русија]], [[Естонија]], [[Шведска]], [[Норвешка]]
| valign="top"|Се говори во:
|region =
|[[Финска]], [[Естонија]], [[Шведска]], [[Норвешка]], северозападна [[Русија]] ([[Карелија]])
|6speakers= 5 милиони
|-
|date=1993
| valign="top"|Реон:
|ref=e17
| [[Северна Европа]]
|familycolor=Uralic
|-
|fam2=[[балтофински јазици|балтофински]]
| valign="top"|Општ број на говорници:
|script=[[латиница]] ([[финска азбука]])
|6 милиони
|nation={{FIN}}<br>{{EU}}<br>признат како малцински во:<br> {{flag|Sweden}}<br>
|-
''{{flag|Russia|name=Russian Federation}}:''
| valign="top"|[[Листа на јазиците по општиот број на говорници|Ранглиста]]:
*[[Република Карелија]]<ref>{{cite web|url=http://gov.karelia.ru/Legislation/lawbase.html?lid=1751 |title=О государственной поддержке карельского, вепсского и финского языков в Республике Карелия |language={{ru icon}} |publisher=Gov.karelia.ru |date= |accessdate=2011-12-06}}</ref>
| valign="top"| ''По 100-та позиција''
|agency=Оддел за јазично планирање при Институтот за јазици во Финска
|-
|iso1=fi
| valign="top"|[[Јазични семејства и јазици|Класификација]]:
|iso2=fin
|[[Уралско јазично семејство|Уралски]]<br />
|iso3=fin
&nbsp;[[Угро-Фински јазици|Угро-Фински]]<br />
|map=Finnish language map, detailed areas.png
&nbsp;&nbsp;[[Пермо-Фински јазици|Пермо-Фински]]<br />
|mapcaption=
&nbsp;&nbsp;&nbsp;[[Волго-Фински јазици|Волго-Фински]]<br />
{{legend|#010080|официјален}}
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;[[Фино-Лапонски јазици|Фино-Лапонски]]<br />
{{legend|#008283|малцински}}
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;[[Балтичко-Фински јазици|Балтичко-Фински]]<br />
|notice=IPA
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;'''Фински јазик'''
|}}
|-
! colspan="2" bgcolor=lawngreen|Официјална положба
|-
| valign="top"|[[Официјален јазик]]:
| valign="top"|[[Финска]], [[Европска Унија]] и руската република [[Карелија]]
|-
| valign="top"|Контролиран од:
| valign="top"| [[Институт за истражување на фински јазици|Институтот за истражување на финските јазици]]
|-
! colspan="2" bgcolor=lawngreen|Јазични кодови
|-
|[[ISO 639]]-1||fi
|-
|ISO 639-2||fin
|-
|[[SIL]]||FIN
|}
 
{{Јазик-пример
|име= Фински јазик
Финскиот јазик е член на [[Угро-Фински јазици|Угро-Финските јазици]] и е класифициран како [[аглутинативен јазик]]. Тој ги модифицира формите и на [[Именка|именките]] и на [[Придавка|придавките]] во зависност од нивната улога во [[реченица]]та. Има репутација дека е тежок за учење и разбирање. Ова е првенствено поради тоа дека има само неколку јазици блиску поврзани со него, така правејќи го речникот непознат.
 
==Наводи==
{{Наводи}}
{{Никулец}}