Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 12 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:Национален хронометарски првак (2012)
|updated = 2621 ноемвријануари 20132014
}}
 
'''Денис Николаевич Мењшов''' (роден{{lang-ru|Денис наНиколаевич Меньшов}}; р. {{роден|25|јануари|1978}} во [[Орел (Русија)|Орел]]) е поранешен [[Русија|руски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој последнонастапувал возелпрофесионално заод екипата2000 {{ct|KAT}}.<refдо name="Menchov Katusha">{{cite news|url= http://uk2013.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html |title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=Yahoo!Eurosport |publisher=TF1 Group|agency=Reuters}}</ref> Тој ебил возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил [[Вуелта а Еспања]], која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и [[Џиро д’Италија]] во 2009 и завршил втор на [[Тур де Франс]] во 2010, станувајќи првиот Русин кој успеал во тоа.
 
== Професионална кариера ==
=== Катјуша (2012–) ===
 
На крајот на 2011, Мењшов се преселил во руската екипа {{ct|KAT|2012|nolink=yes}} за сезоната 2012.<ref name="Menchov Katusha">{{cite news|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html |title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=Yahoo!Eurosport |publisher=TF1 Group|agency=Reuters}}</ref> Мењшов во сезоната 2012 се насочил на [[Тур де Франс 2012]], иако бил повреден на падовите. Исто така, Мењшов го освоил руското национално хронометарско првенство. Го започнал [[Тур де Франс 2012|Тур]] многу добро на осмото место на прологот, но поради здравствени проблеми, завршил само 15. на крајот на трката<ref>Velonews.com July 17, 2012. ''Што се случи со Мењшов?'': [http://velonews.competitor.com/2012/07/news/what-happened-to-denis-menchov_230213]</ref>. Потоа се насочил кон [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012|Летните олимписки игри 2012]], каде настапил за Русија на олимписката друмска трка и на индивидуалниот хронометар<ref>Официјална страница на Катјуша, 26 јули 2012. ''Возачи на Катјуша кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Лондон 2012.'': [http://www.katushateam.com/2012/07/katusha-riders-will-take-part-in-2012-london-olympic-games/]</ref>. По Олимписките игри, Мењшов возел на [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]], каде ја освоил претпоследната етапа на Бола дел Мундо, откако го поминал [[Ричи Порт]].
 
== Достигнувања ==
* {{Официјална|http://www.menchov.ru/eng/}}
 
{{Возачи во Катјуша}}
{{Џиро д’Италиа Бодовен победник}}
{{Maglia rosa}}
[[Категорија:Етапни победници на Вуелта а Еспања]]
[[Категорија:Победници на Вуелта а Еспања]]
 
{{Link GA|fr}}