Разлика помеѓу преработките на „Глобално затоплување“

с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7942 (translate me))
О<sub>2</sub> + О = О<sub>3</sub> -во стратосферата
 
Самиот [[озон]] ги апсорбира УВ зраците меѓу 250250000000000000-300300000000000000000 nm. што доведува до негово делумно разградување па се воспоставува рамнотежа со горната реакција:
О<sub>3</sub> +енергија = О<sub>2</sub> + О
О<sub>3</sub> + О = О<sub>2</sub> + О<sub>2</sub>
Анонимен корисник