Разлика помеѓу преработките на „Индира Кастратовиќ“

нема опис на уредувањето
| image =
| fullname = Индира Кастратовиќ
| nationality = {{flagicon|MKDBIH}} Македонка[[Бошњаци|Босанка]]
| birth_date = {{birth date and age|1970|10|2|df=y}}
| birth_place = [[Бања Лука]], [[ЈугославијаБиХ]]
| death_date =
| height =
| youthclubs =
| years = <br/><br/><br/>1994-2006
| clubs = [[ЖРК Халас Јожеф]]<br/>[[Југоинспект Нови Сад]]<br/>[[ЖРК Вождовац]]<br/>[[РК Ѓорче Петров|РК Кометал Ѓорче ПетровЃП]]
| nationalyears =
| nationalteam = {{flagicon|MKD}} [[Женска ракометна репрезентација на Македонија|Македонија]]
}}
 
'''Индира Кастратовиќ '''( [[2 октомври]] [[1970]], [[Бања Лука]]-, [[БиХ]]) е една од најдобрите [[Македонија|македонски]] ракометарки[[ракомет]]арки, воедно и еден од најдобрите десни бекови во историјата на ракометната игра. Започнува да игра [[ракомет]] на 15 години во [[Приједор]] каде тогаш живее со своето семејство. Нејзиниот неоспорен талент за ракомет е набрзо забележан, така што на свои 18 години го потпишува својот прв професионален договор играјќи за екипата ''Халас Јозеф'' од [[Ада]], по што следуваат екипите ''Југоинспект'' од [[Нови Сад]] и ''Вождовац'' од [[Белград]]. Во [[1994]] година доаѓа во екипата на [[РК Кометал Ѓорче Петров|Кометал Ѓорче Петров]] со што започнува една нова страница во животот и професионалната кариера на Кастратовиќ. Паралелно нижејќи успеси со Кометал, Кастратовиќ започнува да настапува и за [[Женска ракометна репрезентација на Македонија|македонската женска ракометна репрезентација]] со која најголемиот успех го постигнува на СП во [[Германија]] [[1997]] година, каде [[Македонија]] го освојува одличното 7 место а таа е прогласена за најдобар стрелец на првенството со постигнат 71 гол. Кулминацијата на нејзиниот ракометен успех ќе биде освојувањето на титулата во европската “Лига на шампиони” со Кометал на [[19 мај]] [[2002]] година. Тогаш, Кометал издвојуваше победа над [[Унгарија|унгарски]] ''Херц'' со 26-22 во [[Скопје]] , анулирајќи ја негативата од првиот двомеч во [[Унгарија]] каде резултатот беше 27-25 во полза на ''Херц''. Тоа беше најголемиот клупски успех на една македонска екипа, остварување на сонот за Кастратовиќ, Нацева, Будимир, Велкова, Кисељева и останатите ракометарки на Кометал, успех кој силно одекна во ракометна [[Европа]]. Индира Кастратовиќ ја заврши професионалната кариера во 2006 година, а денес е тренер на женската ракометна екипа [[ЖРК Вардар|Вардар СЦБТ]] од [[Скопје]]. Таа е во брак со ракометниот стратег Зоран Кастратовиќ со кого ја има ќерката Сара.
Индира Кастратовиќ ја заврши професионалната кариера во 2006 година, а денес е тренер на женската ракометна екипа Вардар СЦБТ од Скопје.
Таа е во брак со ракометниот стратег Зоран Кастратовиќ со кого ја има ќерката Сара.
 
<gallery>