МИДИ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.332 бајти ,  пред 8 години
с
додадов извор и врска до ен
с (Бот: козметички промени)
с (додадов извор и врска до ен)
'''МИДИ''' односно '''MIDI''' е кратенка за '''Musical Instrument Digital Interface''' и е првиот универзален дигитален [[Комуникациски_протокол|протокол]] за музички инструменти. МИДИ е технички стандард кој го опишува и протоколот, и [[Интерфејс-елемент|интерфесот]] и самиот приклучок (конектор) со што широк дијапазон на [[Електронска музика|електронски музички инструменти]] и уреди можат меѓусебно да се комуницираат.<ref>{{citation |author=Swift, Andrew. |url=http://www.doc.ic.ac.uk/~nd/surprise_97/journal/vol1/aps2/ |title=A brief Introduction to MIDI |work=SURPRISE |publisher=Imperial College of Science Technology and Medicine |date=May-Jun 1997. |accessdate=22 August 2012}}</ref> Поединична МИДИ може да пренесува до 16 канали на информации секој од кој може да се поврзува на друг уред.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
<!--Lfahlberg 01.2014: Одамна ја креирав оваа статија за помош при превод. (Барањето уште стои.) Исто така има многу повеќе за превод околу МИДИ, но за тоа воопшто не сум компетентна. Слободно поправи -->
Првиот дигитален универзален протокол за музички инструменти е наречен МИДИ (Musical Instrument Digital Interface) - види [[Електронска музика]].
 
== МИДИ инструменти и удари - список ==
 
|&nbsp;
|}
 
[[Податотека:midi_percussion_map.jpg]]
(ЗаОваа листа служи за визуелниот програмски јазик [[Scratch|Скреч (Scratch), ни треба превод на миди инструментите на македонски]]. Ве молам за помош!)
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
== Поврзани теми ==
*[[Електронска_музика]]
*[[Музички инструмент]]
 
==Надворешни линкови==
*http://en.wikipedia.org/wiki/midi
 
[[Категорија:Музички инструменти]]