Разлика помеѓу преработките на „Безрбетници“

Одземени 46 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 67 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43806 (translate me))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Proboscis_worm.JPG|right|thumb|[[Бентос]]ни без‘рбетницибезрбетници од [[Росово Море|Росовото Море]]: [[школки]], [[Рилчести црви|рилчест црв]] и [[Морска змиулка|морски змиулки]].]]
[[Податотека:Thelenota ananas.jpg|right|thumb|''Thelenota ananas'', [[морска краставица]] од типот [[иглокожи]], е без‘рбетнобезрбетно животно.]]
[[Податотека:Snail1web.jpg|thumb|right|150px|''[[Helix aspersa]]'': европски белодробен [[полжав]], пример за без‘рбетнобезрбетно животно.]]
 
'''Без'рбетницитеБезрбетниците''' ([[Латински јазик|латински]]: ''Invertebrata'') се голема група на [[еукариот]]и во која припаѓаат [[животни]]те без [[‘Рбетен столб|‘рбетен столб]]. Тука се вклучени најголемиот број од сите видови на животни - според некои автори, на без‘рбетницитебезрбетниците им припаѓаат 96,3% од целото животинско царство, наспроти 4% кои им припаѓаат на животните со ‘рбетен столб (''Vertebrata''). Без‘рбетницитеБезрбетниците се побројни и од сите останати царства ([[Археа|''Archaea'']], [[Монера|''Monera'']], [[Протиста|''Protista'']], [[Габа|''Fungi'']] и [[Растенија|''Plantae'']]) заедно.
 
Терминот ''без‘рбетницибезрбетници'' не е валиден од [[Систематика|таксономски]] аспект, додека терминот ''‘рбетници'' е таксон (поттип) во типот на [[Хордати|хордовите животни]] (''Chordata''). [[Хорда]]та е еволутивен претходник на ‘рбетниот столб и се јавува само во [[Ларва|ларвениот]] стадиум кај примитивните поттипови од типот ''Chordata'' ([[Туникати|''Tunicata'']] и [[Амфиоксус|''Acrania'']]), како и во [[Ембриогенеза|ембрионалниот развиток]] на ‘рбетниците (вклучувајќи го и [[човек]]от). Поради ова, животните од овие два поттипа (''Tunicata'' и ''Acrania'') некаде се сметаат за без‘рбетницибезрбетници. Поделбата на животните на без‘рбетницибезрбетници и ‘рбетници во [[зоологија]]та е направена од практични причини - за полесно изучување.
 
== Еволуција и поделба на без‘рбетнитебезрбетните животни ==
 
Според традиционалната поделба на царството ''Animalia'', [[праживотни]]те (''Protozoa'') се сметаат за без‘рбетнибезрбетни животни. Но, во современите класификациски системи праживотните се дел од царството ''Protista''. Ваквата прераспределба е направена, пред се, врз основа на структурата на [[Клеточно јадро|јадрата]] кај животните и праживотните. Кај првите, јадрото е од [[везикула]]рен тип, додека кај вторите тоа е составено од големо јадро (макронуклеус) и мало јадро (микронуклеус), кои имаат сосема поинакви [[Биохемија|биохемиски]] одлики. Како без‘рбетнибезрбетни животни порано се сметаа и некои видови на [[алги]], како [[еуглена]]та, [[волвокс]]от и некои претставници од групата на [[огнени алги]] (''Dinophyta''). Денес и тие се вбројуваат како дел од ''Protista'', бидејќи градбата на нивните [[Клетка|клетки]] е многу поблиска до онаа на растенијата отколку на животните.
 
Сепак, животните еволуирале од праживотните (одредени динофлагелати), и затоа името на овој таксон е соодветно. Првите животни се оние од без‘рбетнитебезрбетните типови [[Сунѓери|''Porifera'']] и [[Жаркари|''Cnidaria'']]. Кај сунѓерите се уште се огледува консолидацијата на едноклеточните динофлагелати во многуклеточен организам (клеточен степен на телесна организација) и затоа се означени како ''Parazoa'', односно бесткивни животни, додека кај жаркарите веќе почнува потесното поврзување на клетките во [[Ткиво|ткива]] (''Eumetazoa'' или ткивни животни).
 
=== Типови на без‘рбетнибезрбетни животни ===
 
Постојат околу 35-40 видови на животински [[Тип (биологија)|типови]] во зависност од авторот на систематиката. Некои најпознати без‘рбетнибезрбетни типови на животни се:
 
* [[Сунѓери]] - ''Porifera''
* [[Иглокожи]] - ''Echinodermata''
 
[[Категорија:Без‘рбетнициБезрбетници]]
Анонимен корисник