Разлика помеѓу преработките на „Организирање“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 67 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43229 (translate me))
Сите активности во една организација треба да се координирани или усогласени, по можност во еден центар. Координирањето означува процес на интегрирање на активностите и целите на поодделните интегрирање на активностите и целите на поодделните организациски единици заради поефикасно постигнување на организациските цели.
=== Принцип на власт ===
Власта мора да биде правилно разбрана и применувана во практиката. Треба да постои јасна линија на авторитет за секој член на организацијата. Секој менаџер има надлежности коишто ги добива врз основа на позицајата што ја имавоима во организацијата. Тоа се неговите овластувања коишто моземоже и да ги делегира на менаџерите од пониското ниво.
 
=== Принцип на одговорност ===
Раководителот на секој оддел е апсолутно одговорен за активностите на своите подредени. Секое работно место во една организација има своја одговорност. Менаџерите од повисоките нивоа им делегираат овластувања на оние од пониските. Притоа одговорноста не може да се делегира. Таа останува и кај менаџерот што го делегирал овластувањето и кај оној кому му е делегирано истото.
3

уредувања