Разлика помеѓу преработките на „Хрватска пролет“

нема опис на уредувањето
=== Тероризам ===
 
Насилното пригушување на востаниетодвижењето резултира со несогласување меѓу иселеничките [[Хрвати|хрватски]] групи низ светот и особено зајакнување на анти-југословенските чувства кај нив. Па, така на [[29 март]] [[1972]] е поставена бомба во Југословенската туристичка канцеларија во [[Стокхолм]], [[Шведска]].<ref>Central Intelligence Bulletin, Central Intelligence Agency. 30 March 1972.</ref>
 
=== Устав ===
 
Во [[1974]] година е ратификуван нов [[устав]] на СФР Југославија, кој им дава поголеми права на констуитивните републики, вклучувајќи ја и Хрватска, со што се исполнети дел од целите на Хрватската пролет.
 
== Библиографија ==
1.718

уредувања