Разлика помеѓу преработките на „Хрватска пролет“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Хрватската пролет''' ({{lang-hr|Hrvatsko proljeće}}, исто познато и како ''masovni pokret'' (''масовно дви...)
 
=== Тероризам ===
 
Насилното пригушување на востанието резултира со несогласување меѓу иселеничките [[Хрвати|хрватски]] групи низ светот и особено зајакнување на анти-југословенските чувства кај нив. Па, така на [[29 март]] [[1972]] е поставена бомба во Југословенската туристичка канцеларија во [[Стокхолм]], [[Шведска]].<ref>Central Intelligence Bulletin, Central Intelligence Agency. 30 March 1972.</ref>
 
=== Устав ===
1.718

уредувања