Разлика помеѓу преработките на „Синус“

Додадени 22 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
|plusinf =
|minusinf =
|max = ((2''k'' + ½)''π'', 1), ''k'' е ∈[[цел број|ℤ]]
|min = ((2''k'' − ½)''π'', −1), ''k'' е ∈[[цел број|ℤ]]
|vr1 =
|f1 =
|asymptote =
|root = ''kπ''
|critical = ''kπ'' − π/2, ''k''∈[[цел број|цел бројℤ]]
|inflection = ''kπ'', ''k'' е ∈[[цел број|ℤ]]
|fixed = 0
|notes = {{reflist|group=note}}