Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 72 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|1987|3|11|df=yes}}
| birth_place = {{ЕСТ}}[[Вендра]], [[Естонија]]
| height = 1,78 м
| weight = 65 кг
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}
| majorwins = Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013)<br>Национален друмски првак (2012)<br>[[Тур де Свис]] (1 етапа, 2012)
| updated = 513 ноемвријануари 20132014
}}
 
'''Танел Кангерт''' (роден{{lang-et|Tanel Kangert}}; нар. {{роден|11|март|1987}} во Вендра) е [[Естонија|естонски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|AST}}.<ref>[http://www.cyclismactu.net/news-transf__kangert_revient_en_protour_chez_astana-8120.html Кариерата на Танел Кангерт]</ref> По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, {{ct|ALM|2009}}, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.
 
== Достигнувања ==