Бршленова лига: Разлика помеѓу преработките

Одземени 446 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{pp-semi-indef}}{{About|група универзитети и атлетска конференција која ѝ го дава името на оваа група}}
{{Infobox Athletic Conference
| name = Бршленова лига
| short_name = Ivy League, Ivies, Ancient Eight
| established = 1954
| logo = Ivy League logo.svg
| logo_size = 100
| association = [[Национална Универзитетска Атлетска Асоцијација|NCAA]]
| division = [[Прва дивизија (НЦАА)|Прва дивизија]]
| subdivision =
| members = 8
| sports = 33
| mens = 17
| womens = 16
| region = [[Североисточни Соединети Американски Држави]]
| former_names =
| hq_city = [[Принстон]]
| hq_state = [[Њу Џерси]]
| commissioner = Робин Харис<ref>{{cite web|url=http://www.ivyleaguesports.com/schools/robinharris.asp|title=Executive Director Robin Harris|accessdate=2009-07-07}}</ref>
| since = 2009
| website = [http://www.ivyleaguesports.com/ ivyleaguesports.com]
| color = 006600
| font_color = FFFFFF
| map = Ivy League Map.svg
| map_size = 250
}}
 
'''Бршленовата лига''' ({{lang-en|Ivy League}}) е [[атлетска конференција]] основана во [[1954]] година. Лигата е составена од [[Спортски тим|спортските тимови]] на осум приватни [[Високообразовна институција|високо-образовни институции]] од [[северо-источна Америка]]. Името на конференцијата исто така често се користи да се означат овие осум универзитети како група. Термиот 'Бршленова лига' има и конотации на академска возвишеност, селективност при уписот и општествен [[елитизам]]. Осумте универзитети кои ја сочинуваат лигата се [[Универзитет Браун|Универзитетот Браун]], [[Колеџ Дартмут|Колеџот Дартмут]], [[Универзитет Јеил|Универзитетот Јеил]], [[Универзитет Колумбија|Универзитетот Колумбија]], [[Универзитет Корнел|Универзитетот Корнел]], [[Универзитет Принстон|Универзитетот Принстон]], [[Универзитет во Пенсилванија|Универзитетот во Пенсилванија]] и [[Универзитет Харвард|Универзитетот Харвард]].
 
==Библиографија==
 
[[Категорија: Високообразовни институции во САД]]
[[Категорија: Училиштен спорт]]
1.740

уредувања