Разлика помеѓу преработките на „Гого Ивановски“

Додадени 590 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(WorldCat)
'''Гого Ивановски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|18|јануари|1925}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|15|декември|2004}}<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=40728|title=Почина писателот Гого Ивановски|first=16.12.2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-03-18}}</ref>) бил македонски поет и раскажувач. Заврши високо стручно образование. Работеше како новинар во Радио Скопје, потоа како уредник во Македонската телевизија. Учествуваше во уредувањето на списанието „Современост“ и литературниот весник „Хоризонт“. Член ебеше на [[ДПМ|Друштвото на писателите на Македонија]] од [[19471946]] година.
{{Никулец за биографија}}
Почина на 15 декември 2004 година во Скопје.
 
'''Гого Ивановски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|18|јануари|1925}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|15|декември|2004}}<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=40728|title=Почина писателот Гого Ивановски|first=16.12.2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-03-18}}</ref>) бил македонски поет и раскажувач. Член е на [[ДПМ|Друштвото на писателите на Македонија]] од [[1947]] година.
 
Завршил високо стручно образование. Работел како уредник во Македонската телевизија.
 
== Творештво ==
== Надворешни врски ==
* [http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1655&stID=27269&pR=5 Последен збор . . . ] Гого Ивановски 1925- 2004, книжевник, [[Утрински Весник]], 16 oктомври 2006
* [http://de.scribd.com/doc/50316811/Повоените-македонски-писатели Повоените македонски писатели Национална установа], Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола 2010, cтp. 53.
* [http://www.worldcat.org/search?q=Gogo+Ivanovski&qt=results_page Gogo Ivanovski on WorldCat]
 
77

уредувања