Разлика помеѓу преработките на „Аристофан“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
*'''Лисистрата''' (411)
*'''Жаби''' (405)
Најголем дел од драмите ја карактеризираат Старата [[Комедија|комедија]](единствени претставници), во која [[мимика |мимика]], [[хор |хор]] и [[бурлескаБурлеска |бурлеска]] се важни особини. Неговата [[сатира |сатира]], остроумност и немилосрден коментар го направиле најголем комичен драмски писател во стара [[Грција]].
 
==Наводи==