Разлика помеѓу преработките на „Аристофан“

Додадени 267 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Аристофан''' (роден околу 450 година п.н.е.-умрен околу 388 година п...)
 
 
'''Аристофан''' (роден околу [[450 п.н.е.|450 година п.н.е]].-умрен околу [[388 п.н.е.|388]] година п.н.е)грчки драматург. Атињанин.<ref>Британски енциклопедиски речник, ENCYCLOPEDIA Britannica, Топер, МПМ, 2005</ref>
 
==Творештво==
*'''Жаби''' (405)
Најголем дел од драмите ја карактеризираат Старата [[Комедија|комедија]](единствени претставници), во која [[мимика |мимика]], [[хор |хор]] и [[бурлеска |бурлеска]] се важни особини. Неговата [[сатира |сатира]], остроумност и немилосрден коментар го направиле најголем комичен драмски писател во стара [[Грција]].
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
[[Категорија: Грчки драматурзи]]
[[Категорија: Комедиографи]]