Разлика помеѓу преработките на „Јенс Дебишер“

Додадени 253 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
| proteams = {{ct|OLO|2011}}
| majorwins =
| updated = 189 октомвријануари 20132014
}}
 
'''Јенс Дебишер''' (роден{{lang-fr|Jens Debusschere}}; нар. {{роден|28|август|1989}}) е [[Белгија|белгиски]] професионаленц [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LTB}}.<ref>{{cite news|url= http://www.lottobelisol.be/en/race-selections-january-790.htm|title=Избор на трки во јануари|work={{ct|LTB|2013}}|publisher=Belgian Cycling Project|date=2 јануари 2013|accessdate=7 јануари 2013}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 8. Омлоп ван хет Хутланд
;2013
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман Сиркут[[Тур Франко-Белжде л’Еурометропол]]
::1. [[Податотека:Jersey green.svg|20п]] Бодовен пласман
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 1
: 1. Фландриско првенство
: 1. Национале Слуитингспрејс
: 3. Омлоп ван хет Хутланд
: 5. Бинше-Турне-Бинше
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.lottobelisol.be/nl/team.htm?n=15&naam=Jens+Debusschere&pId=2 Официјален профил]
* [http://www.cyclingarchives.com/coureurfiche.php?coureurid=18001 Профил на ''Cycling archives'']