Разлика помеѓу преработките на „Џон Максвел Куци“

Додадени 175 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:J.M. Coetzee.JPG|мини|десно|Џон Максвел Куци ]]
'''Џон Максвел Куци''' бил (роден на 9 февруари, 1940 година, во [[Кејптаун]], [[Јужна Африка]]) е [[Јужна Африка|јужно африкански]] новелист, [[есеист]], [[лингвист]], [[преведувач]]. Татко му, адвокат, и мајка му, учителка, биле потомци на Холандските доселеници од 17 век. Освен тоа преку својот чукун дедо Балтазар Дубиел, Куци имал и полски корени. <ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2010</ref>
==Биографија==
Куци најраниот живот го поминал во [[Кејптаун]], [[Ворчестер |Ворчестер]] и Кејп Прованс(денешен Вестерн Кејп), а тоа го опишал во фикциските мемоари '''Детство'''-сцени од правинцискиот живот(1997). Одел во католичко училиште ,,Свети Јосиф", а потоа дипломиуралдипломирал математика и англиски на универзитетот во Кејптаун. Во раните 60-ти, КуцуКуци се преселил во [[Лондон]], каде чтошто работел за ,,Иј„Иј-би-ем"ем“ како компјутерски програмер. Во [[1963]] година во Кејптаун ја одбранил магистерската теза за романите на Форд Медокс Форд. Искуството во [[Англија]] го опишал во вториот том на фикциските мемоари '''Младост''' (2002). Третиот том е '''Лето''' (2009). Особено место во неговиот приватен живот има тоа што син му починал трагично, под сомнителни околности, на 23 години. Докторот по [[лингвистика]] го одбранил на универзитетот во [[Тексас]], а тематтатемата му била компјутерска стилска анализа на делата на [[Самјуел Бекет]]. Откако го напуштил Тексас, предавал англиски јазик и литература на државниот универзитет во [[Њу Јорк]] до [[1971]] година. Таа година побарал американско државјанство, но бил одбиен поради учество во протестите против војната во [[Виетнам]]. Потоа се вратил во Јужна Африка да предава литература. Откако се пензионирал во 2002 година, се преселил во [[Аделаида]], [[Австралија]], каде што е почесен истражувач на англискиот оддел на тамошниот универзитет во кој предава и неговата партнерка Дороти Драјвер. Паралелно со тоа, предавал и [[социологија]] на универзитетот во [[Чикаго]] до [[2003]] година. Бо мартимарт [[2006]] година, КуцуКуци станал австралиски граѓанин. За време на церемонијата, рекол дека ,,Бев„Бев привлечен од слободниот и широкоград на луѓето, од убавина на земјата и- кога прв пат ја видов Аделаида-од блаженството на градот што сега го нарекувам мој дом.'' Куци е познат по повлеченоста, потенцира од обвиненото за "елитизам"„елитизам“ од страна на неговите сонародници, зашто толку многу го избегнувал публицитетот, што ретко давал интервјуа и не се појавувал да ги прими обете награди ,,Букер"„Букер“ прво за '''животот и времето''' на [[Мајкл Кеј]], во [[1983]], а потоа за срамотата во 1999. Фактот дека ретко се појавува во јавноста бил искористен за со неговите потпишани примероци да се собираат пари за децата жртви на сида во Африка. Во последните години станал гласен критичар на суровоста кон животните и заштитник на правата на животните. Своите заложби ги претставувал и во книгите: Срамота, Животот на животните(1999) и Елизабет Костело: 8 лекции(2003).
 
==Награди==
==Творештво==
Освен романите што беа досега спомнати ги обавил и ,,Земји на самракот"(1974), ,,Во срцето на земјата"(1977), ,,Фо"(1986), ,,Бавниот човек"(2005) и ,,Дневникот на лошата година". Неговите есеистички дела се: '''При пишувањето за:културата на писмото во јужна Африка'''(1988), '''Одвојување на поентата:есеи и интервјуа'''(1992), '''Нанесување увреди:есеи на цензурата'''(1996), '''Необични брегови:литературни есеи, 1986-1999'''(2002)и '''Внатрешни дејства:литературни есеи''', 2000-2005 (2007). Ги превел делата: '''Посмртна исповед''' од [[Марсел Емантс]](1986), '''Експедиција од Баобабот''' од [[Вилма Стокенстром]] и '''Пејзаж со веслачи:поезијата на Холандија'''(2004) кому му напишал предговор како и на [[Робинзон Крусо]] од [[Даниел Дефо]], '''Брајтенската карпа''' од Греам Грин и '''Човек во неизвеснот''' од [[Сол Белоу]].
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за литература]]