Разлика помеѓу преработките на „Галилео Галилеј“

нема опис на уредувањето
[[Податотека:Galileo.arp.300pix.jpg|thumb|250px|right| Портрет на Галилејо Галилеј]]
 
'''Галилео Галилеј''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Galileo Galilei'') ({{роден на|15|февруари|1564}} во {{роден во|Пиза}} - {{починал на|8|јануари|1642}}, [[Арчетри]]), ебил [[Тоскана|тоскански]] [[астрономија|астроном]], [[филозоф]] и [[физика|физичар]] кој е поврзуван со [[Научна револуција|научната револуција]].
 
[[Телескоп]]от е само дел од останатите негови достигнувања меѓу кои се и откривањето на првиот и вториот закон за движењето и промоцијата на [[Никола Коперник|Коперниковите]] погледи за поставеноста на соларниот систем. Често Галилео е нарекуван и „татко на модерната астрономија“, или „татко на науката“.