Љупка Димитровска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q466185 (translate me))
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Љупка Димитровска''' ({{роден на|25|јули|1946}}) е [[Македонци|македонска]] пејачка на [[забавна музика]]. Позната е ширум територијата на поранешна [[Југославија]]. Денес, таа живее во [[Загреб]], каде е исто така познат изведувач на [[хрватски јазик]]. Нејзин сопруг бил [[Никица Калоѓера]], кој починал во 2006 година. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-те и 1980-те години. иЕден нејзинод најголемнејзините хитнајголеми хитови е мелодијата [[Ѕвонат ѕвонаѕвонат]] изведена 1990 на [[Макфест]] во [[Штип]].
 
== Албуми ==
*1985. - ''Не сум се каела''
*1988. - ''Слика од матура''
*1990. - ''Ѕвонат ѕвонаѕвонат''
*1993. - ''Моите најголеми хитови''
*1999. - ''Во двојка е поубаво''
Анонимен корисник