Разлика помеѓу преработките на „Американски Девствени Острови“

нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:Карипски земји со помош на HotCat)
| 1-340
|}
'''Американските Девствени Острови''' ({{lang-en|United States Virgin Islands}}) се [[архипелаг|островска група]] во [[Кариби]]те која припаѓа на [[САД|Соединетите Американски Држави]]. Тоа е поголем дел на [[архипелаг|архипелази]], таканаречени [['''Девствени Острови]]''', додека мал дел на територија се [[Британски Девствени Острови|Британските Девствени Остови]]. Американските Девствени Острови се состојат од 43 главни острови [[Сент Томас]], [[Сент Џон]], и [[Сент Кроа]] и [[ВотерКрој]] како и повеќе помали острови[[остров]]и. Ова е единствен дел од територијата на САд[[САД]] каде се вози од левата страна.
 
Во [[Данска]], островите се нарекуваат Дански Западноиндиски Острови ([[Дански јазик|дански]]: ''De tidligere Dansk Vestindiske Øer'').
[[Податотека:US Virgin Islands admin divisions.png|thumb|500px|лево|Окрузи и подокрузи на Американските Девствени Острови]]
[[Податотека:Charlotte Amalie.jpg|thumb|лево|500п|[[Шарлота Амалија]], главниот град на Американските Девствени Острови]]
Американските Девствени Острови се поделени на 2 [[округ|окрузи]] и 20 подокрузи. Тие се:
 
 
* [[Сент КроаКрој]]
* [[Сент Томас]]/[[Сент Џон]]/[[Вотер Исланд]]
{|
|- valign="top" cellpadding="2"
|
'''Подокрузи на [[Сент КроаКрој]]:'''
# [[Анас Хоуп Вилиџ]]
# [[Кристианстид]]
# [[Ист Енд]] (Ст.КроаСент Крој)
# [[Фредерикстед]]
# [[Нордсентрал]]
# [[Нордвест]]
# [[Сион Фарм]]
# [[Саутсентрал]]
# [[Саутвест]]
'''Подокрузи од [[Сент Томас]]:'''</span>
# [[Шарлота Амалија]]
# [[Ист Енд]] (Ст.Сeнт Томас)
# [[Нортсајд]]
# [[Саутсајд]]
# [[Туту]]
# Островот Хасел
# Вест Енд
'''Подокрузи на [[Сент Џон]]:'''
# [[Сентрал]]
# [[Корал Беј]]
# [[Круз Беј]]
# [[Ист Енд]] (Сент Џон)
|}