Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Додадени 96 бајти ,  пред 7 години
с (Откажано уредувањето 3160471 на уредникот 77.29.40.180 (разговор))
 
=== Карактер ===
* '''[[Акција (жанр)|Акција]]''': во главно се работи за морална борба меѓу „доброто“ и „лошото“ одиграно преку насилство и физичка сила.
* '''[[Авантуристички филм|Авантура]]''': вклучува опасност, ризик и често висок степен на фантазија.
* '''[[Комедија]]''': наменето да предизвика смеа.
* '''[[Драма]]''': длабоко го разработува карактерот на главните ликови, односи и емотивни теми.
* '''[[Хорор]]''': провоцира страв кај публиката.
* '''[[Мистерија]]''': не разбирливост на дејството на филмот се до крајот.
* '''[[Романса]]''': елементи на романтична љубов.
* '''[[Трилер (жанр)|Трилер]]''': провоцира возбуда и нервозна тензија.
 
== Список на филмски жанрови ==