Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Додадени 28 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: he:פליסיטי האפמן)
}}
 
'''Фелисити Кендал Хафман''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Felicity Kendall Huffman''), родена [[9_декември|9 Декември]], [[1962]] е [[САД|американска]] актерка, позната по нејзината улога како ''[[Линет Скаво]]'' во серијата '''„[[Очајни домаќинки]]“'''. Оваа улога и донесе [[Еми]] награда. Добила одлични критики за нејзината улога во независниот филм '''[[Трансамерика]] (Transamerica)''', за којашто доби и [[Златен глобус]]. Хафман освоила осум значајни награди, и била номинирана десет пати, вклучувајќи ја и номинацијата зa [[Оскар]].
 
== Биографија ==
== Филмографија ==
 
[[Слика:DesperateHousewives041.jpg|thumb|right|Фелисити Хафман во улогата на ''[[Линет Скаво]]'' во четвртата сезона на серијата ''„[[Очајни домаќинки]]“'']]
 
*1988: ''„Работите се менуваат“ (Things Change)''
*1999: ''„Магнолија“ (Magnolia)'' како Синтија
*2003: ''„Опседунивање на куќата“ (House Hunting)'' како Шеила
*2004-денес:''[[Очајни домаќинки]]'' (TV) како [[Линет Скаво]]
*2004: ''„Одгледувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' како Линдзи Дејвис
*2004: „Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)'' како Мери
*2005: ''„Трансамерика“„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)'' aкако Сабрина 'Бри' Озборн
*2007: ''Georgia Rule'' како Лили
*2008: ''„Фиби во Земјата на чудата“ (Phoebe in Wonderland)''
== Награди ==
'''[[Оскар]]'''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во главна улога“ -- ''[[Трансамерика]]''
 
 
* 2005: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобра актерка во филм (драма)“ -- ''[[Трансамерика]]''
* 2007: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
* 2000: номинирана за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''Спортска вечер''
* 2005: '''освоила''', за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во главна улога“ -- ''[[Трансамерика]]''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
Анонимен корисник