Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 25 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Dario Fo-Cesena.jpg|250px|мини Опис:Дарио Фо]]
 
'''Дарио Фо''' е роден на 24 март 1926 во ломбардското село [[Сан Џано |Сан Џано]], во близина на [[Верезе |Верезе]], [[Италија]].Тој е италијански драмски писател, режисер, сценарист, актер и борец за човековите права и еднаквост, добитник на [[Нобеловата награда за литература]] во 1997 година за "угледување на средновековните шутови во потсмевање на власта и воздигнувањето на дигнитетот на погазените".
67

уредувања