Разлика помеѓу преработките на „Денес над Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
но непокорена Македонија.</br>
Граѓаните на град Струга“]]
[[Податотека:Himna na Makedonija-ukaz.gif|150px|right|thumb|Указ за химна на Македонија од 1992 г.]]
Химната на [[Македонија]] е напишана од македонскиот автор [[Владо Малески]], во [[1941]] годинаг. а за прв пат се изведува на пречекот на новата [[1942]] година во [[Струга]] во куќата на [[Сотир Шута]]. Химната била изведена за прв пат таа вечер каде присуствувале активисти на ослободителното движење на Македонија од Струга и струшкиот регион.<ref>[http://www.org.mk/struga-heritage/tekst.asp-lang=mac&tekst=5.htm Културно наследство на Струга]</ref>
 
За овој настан Малески ќе рече: