Разлика помеѓу преработките на „Чикаго Булс“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
→‎Основање на тимот: ситна поправка
(додаден/изменет шаблон)
(→‎Основање на тимот: ситна поправка)
==Основање на тимот==
 
Чикаго булс се трета НБА франшиза од Чикаго, по Пакер-Зефирс ( Сегашните Вашингтон Визардс) и Стагс (1946-50). Основачот на Булс Дик Клејн беше единствениот сопственик кој играл професионално кошарка ( за Чикаго Американ Гиарс). Тој беше претседател и генерален менаџер на тимот во почетокот.Тимот започна да игра во НБА лигата во сезоната 1966-67 и ги постигна најдобрите резултати како нов тим во лигата во историјата на НБА. Предводени од поранешната НБА ѕвезда Џони ,,Ред’’ Керр и поранешниот НБА лидер во асистенции Гај Роџерс и Боб Бузер во нападот, Булс се квалифукуваа за во плејофот, што ги одвои како единствениот тим во НБА што во првата сезона се квалификувал во Плејоф.
 
==1966-1974: Успесите во почетокот==
12

уредувања