Разлика помеѓу преработките на „Митрополитска резиденција – Битола“

нема опис на уредувањето
 
Митрополитска Резиденција-Битола или позната како Битолска Митрополија е административно седиште на [[Преспанско-пелагониска епархија]] и нејзиниот Митрополит.Изградена е во период 1901 до 1902 во времето на Бугарскиот егзархиски владика Григориј.Има 4 нивоа:Субтеренски,2 ката и поткровје со капела(параклис)на [[Свети великомаченик Георгиј Победоносец]] и две простории кои се кои имат музејска намена, за сакрални предмети и етно носии.Митрополијата поседува библиотека “Св.Јован Богослов„ со фонд од 20.000 книги и списанија.Митрополитската капела поседува и делови од светите мошти на : [[Свети Климент Охридски]],[[Свети Агатангел Битолски]],[[Света Февронија]].Митрополијата и во минатото а и денес е посетувана од значајни личности како: [[Александар I Караѓорѓевиќ]],[[Јосиф Цвијовиќ]], како и двајца светци кои ја користеле како своја резиденција и тоа [[Свети Платон Бањалучки]] и [[Св.Николај Жички и Охридски]].
[[Податотека:Седиште на Преспанско-пелагониската православна епархија се наоѓа во градот Битола.jpg|мини|Митрополитска резиденција-Битола]]
== Наводи ==
{{http://www.tera.mk/View-Video/%D0%9F%D0%B0%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%9F%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B2/6866/%D0%9F%D0%B0%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-22.09.2013/Page-1}}
Анонимен корисник