Митрополитска резиденција – Битола: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: Митрополитска Резиденција-Битола или позната како Битолска Митрополија е админист...)
 
Нема опис на уредувањето
Митрополитска Резиденција-Битола или позната како Битолска Митрополија е административно седиште на [[Преспанско-Пелагонискапелагониска Епархијаепархија]] и нејзиниот Митрополит.Изградена е во период 1901 до 1902 во времето на Бугарскиот егзархиски владика Григориј.Има 4 нивоа:Субтеренски,2 ката и поткровје со капела(параклис)на [[Свети великомаченик Георгиј Победоносец]] и две простории кои се кои имат музејска намена, за сакрални предмети и етно носии.Митрополијата поседува библиотека “Св.Јован Богослов„ со фонд од 20.000 книги и списанија.Митрополитската капела поседува и делови од светите мошти на : [[Свети Климент Охридски]],[[Свети Агатангел Битолски]],[[Света Февронија]].
Анонимен корисник