Дланка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.604 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 100 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q33767 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Anatomy
|Name = Дланка
|Latin = manusManus
|GraySubject =
|GrayPage =
|Image = Human-Hands-Front-Back.jpg
|Caption = дветеДвете страни на човековадесната ракадланка кај човекот
|Width = 120240
|Image2 = Handskelett.png
|Caption2 = Рентгентска снимка на човечка дланка
|Caption2 =
|Precursor =
|System =
|Artery =
|Vein = [[dorsal venous network of hand]]
|Nerve = [[Ulnar nerve|Ulnar]], [[Median nerve|median]], [[radial nerve]]s
|Nerve =
|Lymph =
|MeshName = Hand
|MeshNumber = A01.378.800.667
|DorlandsPre =
|DorlandsSuf =
}}
 
[[File:Tupaia cf javanica 050917 manc.jpg|thumb|260px|Tupaia javanica, Homo sapiens]]
'''Дланката''' ([[латински]]: ''manus, мн. manūs'') е телесен [[орган]] која е дел од горните екстремитети. Дланките се составени од по пет [[прст]]и и се наоѓаат веднаш под [[подлактица]]та. Дланките се главните органи за физичка манипулација со околината кои се користат за големи и мали [[моторни вештини]]. Прстите од дланките содржат голем број [[нерв]]и, што пак реагира со големо [[чувство на допир]]. Како и останатите симетрични органи, така и рацете се контролирани од спортивните мозочни хемисфери.
 
== Скелет ==
'''Скелетот на шаката''' е составен од 27 коски поделени во три групи:а)коски на коренот на шаката, б)коски на докпоренот и в)коски на прстите од шаката.На скелетот се разликуваат две страни:предна или дланска (''facies palmaris'') и задна страна (''facies dorsalis'').
 
=== Корен на дланката (''ossa carpi'') ===
Коренот (''carpus'') се состои од осум коски распоредени во два реда.Одејќи од палецот кон малиот прст во горниот ред се наоѓаат следните коски:чунеста, полумесечеста,триаглеста и грашковидна коска. Долниот ред е составен од трапезна коска, трапезоидна коска, главеста коска и кукеста коска.
 
=== Подкорен на дланката (''ossa metacarpalia'') ===
Претставуваат пет долги коски означени со редни броеви идејќи од палецот кон малиот прст.Тие ги спојуваат карпалните коски со коските од прстите.На сите метакарпални коски се се разликуваат тело и два краја.Горните краеви се зглобуваат со долниот ред од карпалните коски, а долните краеви се зглобуваат со првите коски од прстите.
 
=== Прсти (''ossa digitorum manus'') ===
Коските на прстите се наречени фаланги на број 14 и претставуваат долги коски. Секој прст со исклучок на палецот е составен од три коски-членчиња (''phalanges''), а палецот од две.На секоја фаланга се разликува тело и два краја. Горните и средните фаланги на двата краја имаат зглобни површини,а долните фаланги на долните краеви се рапави.
 
== Болести и неправилности на раце ==