Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
[[Податотека:Dario Fo-Cesena.jpg|250px|мини]]
===Дарио Фо===
'''Дарио Фо''' е роден на 24 март 1926 во ломбардското село Сан Џано, во близина на Верезе, Италија е италијански драмски писател, режисер, сценарист, актер и борец за човековите права и еднаквост, добитник на Нобеловата награда за литература во 1997 година за "угедувањеугледување на средновековните шутови во потсмевање на власта и воздигнувањето на дигнитетот на погазените".
====Нобелова награда====
'''Фо''' е шестиот добитник на Нобеловата награда за литература од Италија.<ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Во соопштението на Шведската академија за доделувањето на оваа престижна награда на Фо се вели дека "со мешавина на смеа и сериозност, тој ни ги претстави злоупотребите на и неправдите во опшеството, а исто така ни даде поголема историска перспектива во која тие можат да се сместат" и, понатаму, дека "неговата независност и јасен поглед го доведоа да преземе големи ризици , чии последици морал да ги почуствува додека во исто време искусил огромни реакции од многу различни кругови". Кога ја примил наградата, имал на напишано 47 комедии, режирал 80 претстави, напишал текстови за 60 песни изведени и наградувани на фестивалот во Сан Ремо.
67

уредувања