Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 47 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: 250px|мини статијата е во изработка} ===Дарио Фо=== '''Дарио Фо''' е...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Dario Fo-Cesena.jpg|250px|мини]]
статијата е во изработка}
===Дарио Фо===
'''Дарио Фо''' е роден на 24 март 1926 во ломбардското село Сан Џано, во близина на Верезе, Италија е италијански драмски писател, режисер, сценарист, актер и борец за човековите права и еднаквост, добитник на Нобеловата награда за литература во 1997 година за "угедување на средновековните шутови во потсмевање на власта и воздигнувањето на дигнитетот на погазените".
67

уредувања