Фридрих Лефлер: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
нова страница
 
сНема опис на уредувањето
Ред 32:
== Биографија ==
 
Станал [[доктор по медицина]] на [[Хумболтов универзитет|Берлинскиот универзитет]] во 1874. Работел со [[Роберт Кох]] од 1879–1884<ref>AsimovАсимов, ''Asimov's Biographical Encyclopedia of Science and Technology'' 2nd Revised2. editionиздание</ref> како помошник во Царската здравствена служба во Берлин. Во 1884 станал физичар на Институтот Фридрих Вилхелм во Берлин и четири години подоцна станал професор на Грајфсвалдскиот универизтет.<ref name=ea>{{Cite Americana|wstitle=LoefflerЛефлер, FriedrichФридрих}}</ref>
 
Неговиот развој на оригинални методи за употреба на микроскопот имал важен придонес кон бактериологијата.<ref name=ea/> На почетокот на неговата кариера, започнал студија за [[паразит]]ските болести.<ref name=eb>{{Cite EB1922|LöfflerЛефлер, FriedrichФридрих}}</ref> Помеѓу неговите откритија бил и организмот кој ја предизвикува [[дифтерија]]та (''[[Corynebacterium diphtheriae]]'') и причината за болеста на [[шап и лигавка]] ([[Афтовирус]]). Неговиот опис за бацилот на дифтеријата, објавен во 1884, бил првичната употреба на антитоксини.<ref name=eb/> Исто така го создал Лефлеровиот серум, коагулиран серум од крвта користен за откривање на бактеријата. Во 1887 основал весник за бактериологија и паразити (''Zentralblatt für Bakteriologie und Parasitik'').<ref name=ea/>
 
[[Институт Фридрих Лефлер|Институтот Фридрих Лефлер]] на островот [[Римс]] близу [[Грајфсвалд]] е именуван во негова чест.