Фудбалска опрема: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: мини|200п|[[Павел Недвед во класична фудбалска опрема]] '''Фудба...)
 
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Pavel Nedvěd.jpg|мини|200п|[[Павел Недвед]] во класична фудбалска опрема]]
'''Фудбалска опрема''' е стандардна и обавезна за сите играчи и [[фудбалски судија|судиите во фудбалот]]. [[Фудбалски правила|Правилата на играта]] одредуваат минимална опрема која је потребна за секој играч, и забрануваат користење на било што кое може да биде опасно за останатите играчи или за самиот играч. Наиме, правилата на поедини [[фудбал]]ски натпреварувања можат да се прошират овие правила со понатамошни ограничувања, како обавезното ношесењеносење броеви на дресовите.
 
== Обавезна опрема ==