Разлика помеѓу преработките на „Махатма Ганди“

Одземени 148 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на 185.2.190.139
(казав за Македонија)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на 185.2.190.139)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:MKGandhi.jpg|мини|Махатма Ганди]]
'''Махатма Ганди''' ({{роден на|2|октомври|1869}} - {{починал во|Делхи}}, {{починал на|31|јануари|1948}}) бил индиски национален водач, [[хуманист]] и [[политичар]] кој се борел за помирување и соработка меѓу Индијците со [[хиндуизам|хиндуистичка]] и [[ислам|муслиманска]] вероисповед. Исто така е и многу популарен и во Македонија која е многа мала но позната држава.
 
На 30 јануари 1948 година во [[Делхи]] бил убиен од еден хиндуистички фанатик.