Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Историски тези ==
 
Во [[Англија]], Викиншката доба започнала драматично на [[8 јуни]], [[793]]<ref>[http://omacl.org/Anglo/part2.html The raid on Lindisfarne per the Anglo-Saxon Chronicle]</ref> кога тие извршиле инвазија и ја уништиле опатијата во [[Линдисфарн]], која била центар на школување низ целиот [[континент]]. Некои од монасите биле убиени во самата опатија, некои биле фрлени во [[море]]то каде биле удавени, а имало и такви кои биле заробени кои служиле како робови. Исто така од црквата било земено и целото нејзино богатство. Викиншката инвазија на [[Нортумрија]] ја изненадила целата европска јавност и претставувала голема закана за кралствата во [[Европа]]. "''Никогаш порано не се видело такво злосторство''," рекол [[Англосаксонска Англијаангло-саксонскиотАнглија|англосаксонскиот]] научник Алкуин од [[Јорк]].
 
== Позадина ==