Разлика помеѓу преработките на „Светско клупско првенство во фудбал“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија фудбалски турнир
| name = Светско клубско првенство во фудбал
| основан = 2000 (2006 во својот<br />сегашен формат)
| регион =
| тимови = 7
| победник = {{nowrap|{{flagicon|BRA}} [[Sport Club Corinthians Paulista|Corinthians]] (2nd title)}}
| титула =
| најпобедник = {{flagicon|ESP}} [[FC Barcelona|Barcelona]]<br />{{flagicon|BRA}} [[Sport Club Corinthians Paulista|Corinthians]]<br />
| титула1 = 2 титули
| веб = [http://www.fifa.com/clubworldcup Club World Cup]
}}
'''Светско Клубско Првенство''', или '''ФИФА Светско Клубско Првенство''', е интернационално [[Фудбал|фудбалско]] натпреварување организирано до ФИФА. Шампионатот започна во 200 год. под името ''ФИФА Светски Клубски Шампионат''. Тоа не се одржуваше во периодот помеѓу 2001 и 2004.
377

уредувања