Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 73 бајти ,  пред 7 години
с (Отстрането уредувањето на 79.126.176.87 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
== Видови придавки ==
 
1. '''[[Квалитет|Квалитативните]] придавки''' означуваат својство што се открива во предметот како таков, без поврзување со некој друг предмет.
 
''На пр.: добар, убав, мирен (коњ)''
''На пр.: манастирски (се однесува, упатува на манастир) коњ.''
 
3. '''[[Броj|Бројните]] придавки''' го означуваат односот на предметите по ред.
 
''На пр.: прв, втор (коњ)''
 
4. '''[[Заменски|Заменските]] придавки''' се изведени од [[Заменка|заменки]] и многу наликуваат на нив.
 
 
Анонимен корисник