Разлика помеѓу преработките на „Универзална декларација за човековите права“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.196.185 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 62.162.196.185 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
== Реакции ==
 
=== Оддавање признание ===
права на децата
 
Многу еминентни личности ѝ оддале признание на Универзалната декларација. Либанецот Чарлс Малик, филозоф и дипломат ја нарече „меѓународен документ од најголема важност“, додека пак на 10 декември 1948 година, Еленор Рузвелт, првата претседателка на Комисијата за човекови права (ЦХР) кој ја изготви Декларацијата изјави:
 
- Декларацијата може да стане меѓународната [[Магна Карта]] на сите луѓе во целиот свет.-
 
На 5 октомври 1995 година, папата Јован Павле II во својот говор УДХР ја нарече:
 
- Еден од најголемите изрази на човековата совест на нашето време. –
 
Исто така, на 10 декември 2003 година, Марчело Спатафора во име на [[Европската унија]] изјави:
 
- Декларацијата ги става човековите права во центарот на рамката на начелата и обврските, притоа формирајќи ги односите во рамките на меѓународната заедница. -
 
== Критики ==